top of page
 • Skąd jesteście?
  Jesteśmy z Bydgoszczy. Jeżeli nie jesteś z naszej okolicy i myślisz, że to daleko zajrzyj w nasze realizacje. Znajdziesz tam materiały ze ślubów z całej Polski - często jesteśmy w Trójmieście, Włocławku, Poznaniu, Płocku, Warszawie, Koninie czy Łodzi. Ba! Byliśmy również w na ślubie w odleglejszych miejscach od naszej rodzinne Bydgoszczy takich jak Kraków, Wisła, Szczecin czy Wrocław.
 • Ile osób liczy nasz zespół?
  Pracujemy w duecie - jeden fotograf, jeden filmowiec. Znamy się jak własną kieszeń po części przez to, że jesteśmy małżeństwem , a po części przez to, że mamy za sobą setki wspólnych realizacji. Dobrze wiemy, co w danym momencie będzie chciał zrobić nasz partner dzięki czemu nasza współpraca jest bardzo efektywna.
 • Jaki jest czas oczekiwania na film i zdjęcia?
  Maksymalny czas realizacji zawarty w umowie to 4 miesiące od wykonania sesji plenerowej. Nie oznacza to, że będziecie musieli czekać do końca tego terminu. Na początku sezonu ślubnego w kwietniu, maju czy czerwcu często materiały oddajemy już po 3-4 tygodniach. Dla uroczystości odbywających się między lipcem a listopadem czas ten stopniowo się wydłuża ze względu na rosnącą ilość ślubów - często mamy śluby w piątki oraz w soboty w szczycie sezonu ślubnego. Nigdy natomiast nie zdarzyło się, abyście musieli czekać dłużej niż czas określony w umowie. Aby umilić oczekiwanie mamy dla Was niespodziankę - już kilka dni po ślubie otrzymacie od nas około 30-50 zdjęć z wszystkich etapów dnia ślubu. Zdjęcia te będą po obróbce, więc będą odzwierciedleniem tego jak będzie wyglądał materiał z całego reportażu. Prześlemy Wam również pewną niespodziankę filmową trwającą od 2-4 minut.
 • Kiedy następuje płatność?
  Po podpisaniu umowy wpłacacie zadatek. Resztę naszego wynagrodzenia możecie zapłacić nam w dniu ślubu w gotówce lub przelewem w przeciągu 7 dni od daty ślubu. Wiecie, że to co dla Was zrobimy będzie wspaniałe - widzieliście przecież kilka dni po ślubie niespodziankę filmową oraz zdjęcia i się w nich zakochaliście
 • Gdzie i kiedy realizowany jest plener?
  Na plener umawiamy się po slubie. Może to być kilka dni po nim - może też odbyć się dopiero za miesiąc bo wyjedziecie w podróż poślubną. Umawiamy się tak, żeby wszystkim data pleneru pasowała. Jeżeli pogoda nie będzie w dniu wykonania pleneru sprzyjająca to przekładamy go na inny dzień. Możemy zaproponować kilka miejsc spośród których dokonacie wyboru lokalizacji. Staramy się, aby miejsca te były nieszablonowe. Możemy również udać się w wybrane przez Was miejsce. Dla ślubów w bliskiej okolicy Bydgoszczy dojazd na plener jest w cenie do około 50 km. Jeżeli Wasz ślub odbywa się w dalszych rejonach Polski w cenie zawsze jest wkalkulowany dojazd na plener - limit darmowego dojazdu to odległość między Bydgoszczą a miejscem ślubu. Jeżeli zatem jesteście np. z Łodzi do której mamy 225km, to właśnie tyle kilometrów dojazdu na plener macie w cenie. Bez znaczenia jest to w jakim kierunku pojedziemy - równie dobrze możemy jechać dla Was nad morze :)
 • Ile zdjęć otrzymamy?
  Nasza umowa określa ilość zdjęć. Jest to min. 500 fotografii. Ile ich faktycznie otrzymacie? Dobra wiadomość jest taka, że znacznie więcej. Jest to ilość minimalna. Spójrzcie na ilość zdjęć w przykładach pełnych reportaży, które Wam wysłaliśmy - jest ich zawsze sporo ponad 1000. Wszystkie są poddane obróbce! Nie ma żadnej dopłaty za te dodatkowe zdjęcia! Czemu to robimy? Mimo, że to dla nas dodatkowa praca przed komputerem to uważamy, że zasługujecie na to, żeby oddać Wam wszystkie zdjęcia które sami byśmy chcieli na Waszym miejscu otrzymać. Po co wyrzucać do kosza wartościowe fotografie?
 • Jak długi jest film?
  Standardowa długość filmu to około 90 minut. Na Wasze życzenie długość może być krótsza - 30, 45, 60, 105 minut. Informację o tym, że chcecie krótszy film powinniście dać najpóźniej dzień przed ślubem. Istnieje również opcja bezpłatnego wydłużenia filmu o 5-10 minut ponad standardowe 90 minut w przypadku, gdy np. będzie dużo zabaw oczepinowych i przy standardowych 90 minutach musielibyśmy z jakiejś zrezygnowąć.
 • Czy musimy się spotkać w celu podpisania umowy?
  Jeżeli macie do nas niedaleko to zapraszamy na spotkanie do nas W w Bydgoszczy. Umowę możemy podpisać również mailowo - prześlemy Wam ją abyście mogli się z nią zapoznać. Wypełnicie w niej podstawowe informacje dot. ślubu oraz Was. Umowę należy podpisać i odesłać zdjęcie/skan. Po jej otrzymaniu wydrukujemy ją, podpiszemy i odeślemy Wam skan. Dopiero po otzymaniu od nas podpisanej umowy wpłacicie zadatek.Takie rozwiązanie jest dosyć populare wśród naszych par młodych w ostatnich latach.
 • Czy musicie zapewnić nam nocleg?
  Nie. Jeżeli będziemy potrzebować nocleg to będzie on leżał po naszej stronie i nie będzie on wymagało żadnej dopłaty. Oczywiście jeżeli będziecie mieć ochotę uraczyć nas pokojem przy bardzo dalekich realizacjach to z chęcią skorzystamy.
 • Czy macie upowqażnienie do pracy w kościele?
  Tak, ukończyliśmy kurs liturgiczny dla fotografów i filmowców organizowany przez kurię kościelną. Posiadamy legitymację to potwierdzającą. Mimo to, zawsze przed ślubem udajemy się do kapłana, aby się przedstawić i chwilę porozmawiać - warto to zrobić ponieważ zdarza się, że księża wprowadzają własne zasady - np. zakaz "kręcenia się po kościele" podczas kazania. Lepiej poznać lokalnego księdza podczas rozmowy niż narazić się na napomnienie podczas mszy. Nie martwcie się, bardzo często natomiast zdarza się, że księża powiedzą nam - róbcie wszystko co potrzebujecie, aby pamiątka dla młodych była jak najlepsza. Nie oznacza to tego, ze będziemy wchodzi na ołtarz, za księdza czy zwracać w jakiś sposób na siebie uwagę. Nie! Zawsze pracujemy bardzo dyskretnie i spokojnie, aby przede wszystkim Wam i gościom nie przeszkadzać w celebracji Mszy Świętej.
 • O której zaczynacie i kończycie pracę?
  Pracujemy miedzy 12 a 1 w nocy. Podchodzimy jednak dosyć elastycznie do tego wymiaru czasu. Jeżeli Wasza uroczystość miałaby się odbyć o dosyć wczesnej godzinie np. 14 to oczywiście będziemy na przygotowania odpowiednio wcześniej. Lub jeżeli masz kosmetyczkę o 11 i będzie dla Ciebie ten element ważny, to również możemy przyjechać i go uwiecznić mimo iż będzie to przed 12. Zostajemy do końca oczepin! Nawet jeżeli przedłużą się one i zakończą 1, to jesteśmy do ich zakończenia. Nie bierzemy za to dodatkowej opłaty! Wielkim nietaktem byłoby wyjście w czasie oczepin czy proszęnie o dodatkowe wynagrodzenie za rozpoczetą koleją godzinę pracy.
 • W jaki sposób zobaczymy efekty Waszej pracy?
  Gdy ukończymy obróbkę zdjęć i filmu wyślemy Wam link do galerii online, abyście mogli zapoznać się z nimi u siebie w domu. Dopiero później wybieracie zdjęcia do fotoksiążek. Otzymujecie od nas: - 3 fotoksiążki w formacie A4 - pendrive z filmem oraz wszystkimi zdjęciami Możecie je odebrać od nas osobiście lub wyślemy do Was paczkę
 • Co jak się rozchorujecie?
  Jeszcze się nie zdarzyło, żebyśmy nie wykonali powierzonego nam zlecenia. Jeżeli, z jakiegoś powodu nie będziemy mogli wykonać zlecenia, nie zostawimy Was na lodzie i zorganizujemy zastępstwo - macie o tym zapis również w naszej umowie.
 • Czy jesteście lealnie dizałającą firmą?
  Tak, prowadzimy zarejestrowaną działalność gospodarczą. Adres naszej siedziby to ul. Ogrody 27/90 85-870 Bydgoszcz. Numer NIP 6652902619
 • Czy na weselu pijecie alkohol?
  Nie. na weselu nie pijemy alkoholu wcale. Praca ta wymaga trzeźwości umysłu, spostrzegawczości i szybkiej reakcji na zmieniające się warunki a alkohol temu nie sprzyja , Pamiętajcie, że po pracy wracamy do domu autem.
 • Jak jesteście ubrani?
  Dostosowujemy ubiór do charakteru imprezy, z której przygotowujemy reportaż. Nie zobaczycie nas na ślubie w dresach i bluzie - nigdy! W dniu ślubu będzie to koszula i eleganckie długie spodnie i sukienka. Gdy spotkamy się na plenerze często będziemy szukać ciekawej perspektywy w miękkich brzegach wapiennego jeziora, piaskach gorącej plaży czy trawie pięknego parku. Wygodny strój sprzyja wtedy efektywniejszej pracy.
 • Czy korzystacie z podwykonawców?
  Nie! Zlecenia zawsze wykonujemy osobiście. Nie bierzemy kilka zleceń na jedną datę, jak to robią agencje ślubne zatrudniające kilka ekip fotograficznych i filmowych. Wszelkie nasze realizacje, które widzicie w portfolio były i zawsze będą efektem naszej osobistej pracy.
 • Czy cena usługi może ulec zmianie?
  Nie! Cena, jaka otrzymaliście będzie ostateczna i nie ulegnie zmianie niezależnie od tego czy podpisujecie ją z 1, 2 lub 3 letnim wyprzedzeniem. Pamiętajcie, że w cenie zawsze są wszelkie przejazdy. Nie ma żadnej dopłaty za to, co możemy dla Was zrobić w czasie naszej pracy w dniu ślubu czy na plenerze. Macie jakiś ciekawy pomysł - koniecznie się nim pochwalcie, a my go dla Was zrealizujemy.
 • Czy możemy liczyć na Waszą pomoc i poradę?
  Oczywiście, że tak. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, to śmiało do nas piszcie czy dzwońce po podpisaniu umowy. Jeżeli do czasu Waszego ślubu nie będzie okazji do rozmowy lub nie odezwiecie się do Was możecie być pewni, że kilka dni przed ślubem zadzwonimy do Was na krótką rozmowę. Podczas niej potwierdzimy jeszcze wszelkie adresy i ustalenia z umowy oraz porozmawiamy o organizacji naszej pracy w dniu ślubu.
 • Czy Wasze prace musimy publikowąć z logo lub znakiem wodnym?
  Dla nas, najlepsza formą reklamy jest Wasze zadowolenie i Wasza opinia o nas. Pliki, które Wam oddajemy nie zawierają żadnego logo czy znaku wodnego. Wyjątkiem jest pełan film, na końcu którego znajduje się króciutkie 3 sekundowe logo. Zdjęcia i filmy możecie publikować gdzie tylko chcecie, bez obowiązku podawania utora zdjeć czy reklamowania naszej firmy. Wyznajemy zasadę, że jeżeli Wasze zdjęcia zamieszone na np. Facebooku się komuś spodobają, to z chęcią się podzielicie z tą osobą informacją kto je wykonał oraz wrażeniami ze współpracy z nami.
 • Co jeżeli nie znaleźliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytanie?
  To proste! Zadzwońcie pod 883 001 762 Piszcie na stepbystep.filmowanie@gmail.com Znajdźcie nas również na FB facebook.com/pg/stepbystep.bydgoszcz/posts
bottom of page